Vitamin D in hrana
Vitamin D vsebujejo ribe, tudi jajca, ostalo meso in mleko od 10 do 100 krat manj, v živilih rastlinskega izvora so ga v sledeh dokazali le v nekaterih fermentiranih živilih in v gobah, ki so jih izpostavili sončnim žarkom. Vse pogosteje ga dodajajo predelanim živilom: tofu, mleko, sokovi, sojino mleko…. Največ vitamina D vsebujejo ribe severnih morij, predvsem jetra polenovke (100 μg/ 100 g), iz katerih pridobivajo ribje olje, meso jegulje, divjega lososa, sled (20 – 30 μg/ 100 g), sledijo plave ribe, ki jih lovijo v Jadranu in večina gojenih postrvi, ki jih hranijo s hrano obogateno z vitaminom D. Pri zimskem ulovu rib je vsebnost vitamina D do 30 % večja, kot poleti.
Poleg vitamina D dobimo s plavimi ribami, ne pa tudi z belimi ribami, veliko omega-3-maščobnih kislin (EPA in DHA). 100 g plavih rib zagotovi 8 do 12 krat višji vnos omega-3-maščobnih kislin, kot je najnižji priporočeni vnos. Vitamin D gradi in ohranja zdrave kosti in zobe, vpliva na mišično moč in delovanje imunskega sistema. Tudi omega-3-maščobne kisline krepijo imunski odziv, zato so plave ribe prava izbira predvsem v zimskih mesecih, ko smo najbolj izpostavljeni različnim okužbam. Vsebnost vitamina D v nekaterih živilih je lepo razvidna v spodnji preglednici.
30 minut sončenja rok in obraza dnevno zagotovi ustrezno preskrbljenost organizma z vitaminom D, kar pa je pozimi težko doseči. Pri minimalni endogeni sintezi vitamina D v telesu, potrebujemo 10 do 14 μg vitamina D na dan. Ocena vsebnosti vitamina D v ribah pokaže, da bi preskrbljenost organizma z vitaminom D bistveno izboljšali, če bi v tedenski jedilnik uvrstili med 400 in 500 g rib od novembra do marca in se nastavili soncu vedno, ko nam vreme to omogoča. Kako si sami pripravimo zalogo vitamina D – plave ribe v olju!
Orodja, ki jih uporabljamo za ugotavljanje vsebnosti hranil v živilih, smo obširno predstavili v članku. Priporočam v branjem vsem, ki iščete preverjene podatke o prehranske vrednosti živil.
Dodaj odgovor